Профорієнтаційна робота
Вибір майбутньої професії - важливий етап у житті кожної людини, адже кожен хоче, щоби робота відповідала інтересам та можливостям, приносила насолоду й гідно оплачувалась.
Як правило, випускники шкіл часто не можуть визначитися з роботою мрії, тож обираючи ВНЗ та спеціальність опираються на думку батьків, друзів чи вчителів або ж діють за принципом «куди простіше вступати».
ФОРМУЛА ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ
Кожна людина хоча б раз в житті обирала собі професію. Для прийняття правильного рішення при виборі професії тобі необхідно враховувати ряд факторів – власні побажання, психологічні особливості та можливості, не слід забувати й про потреби ринку праці. Для цього існує так звана «формула вибору професії», яка в загальному вигляді показує первинний алгоритм прийняття оптимального рішення в поєднанні наступних компонентів: «хочу» – «можу» – «треба». Розкриємо коротко суть цих компонентів.
- ХОЧУ – намагання особистості, тобто твої інтереси, нахили, мотиви, плани, професійні наміри. Це те заняття, яке ти робиш з інтересом, з бажанням, за власною ініціативою (як у школі, так і в позаурочний час). Якщо вибрана справа подобається, то ти охоче будеш працювати, підвищувати свою кваліфікацію, користуватися авторитетом, і в результаті, більше зароблятимеш.
- МОЖУ – можливості особистості, тобто твій стан здоров’я, наявний досвід (знання, вміння. навички), психофізіологічні якості, здібності до різних видів діяльності. Наприклад, в якихось справах ти більш успішний, довго можеш займатися цією справою не втомлюючись, а в інших, навпаки, швидко починаєш нервувати, сердитись, у тебе нічого не виходить.
- ТРЕБА – потреби суспільства в кадрах визначених професій, тобто твої уявлення про обов’язок, моральні установки, ціннісні орієнтації, знання світу професій і про перспективні спеціальності, які користуються попитом на ринку праці, і вірогідність працевлаштування за обраною професією. Якщо ти хочеш і можеш займатися якоюсь справою, але на неї немає запиту на ринку праці, тоді інтереси, нахили, здібності й зусилля твої втрачають свій сенс.
Але кінцевий оптимальний вибір своєї професії можна зробити тільки тоді, коли ти проаналізуєш всі компоненти формули вибору професії і співставиш їх між собою та з вимогами професії до людини і вони співпадуть між собою хоча би частково
Як тобі уже стало зрозуміло, вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано. Ти вже ознайомився з формулою вибору професій, яка показує первинну логіку вибору професії. Досягнути ж свої мети тобі допоможе детальніший алгоритм цього вибору, який передбачає наступні кроки.
АЛГОРИТМ ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ
Вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті кожного, тому його потрібно робити свідомо й обдумано. Досягнути своєї мети допоможе детальний алгоритм цього вибору, який передбачає наступні кроки:
Крок 1
Подумай, що тебе цікавить у житті, до чого ти прагнеш, чим тобі подобається займатися, що б ти хотів робити, які професії тобі подобаються, які умови праці тебе приваблюють, що ти хотів би отримувати від своєї майбутньої професії? Давши відповідь на ці питання, ти зробиш перший крок до правильного, свідомого вибору професії.
Крок 2
Якщо ти не можеш визначити професії, які тобі подобаються, тоді уважно вивчи класифікацію професій за предметом, метою, знаряддями і умовами праці.
Крок 3
Визнач свій професійний тип та відповідне професійне середовище, яке тобі підходить найкраще, та узгодь його з професіями, які ти визначив для себе в попередньому кроці.
Крок 4
Вивчи свої професійні інтереси і нахили, мотиви вибору професії, скориставшись методиками Карта інтересів, ДДО, ПДО, Мотиви вибору професії і співстав їх з професіями, які тобою були визначені в попередніх кроках. Якщо там були професії, які не співпали з твоїми інтересами і нахилами, то викресли їх зі свого списку, залишивши тільки ті, які потрібно поглиблено вивчити.
Крок 5
Вивчи детально описи відібраних професій; поговори, якщо є можливість, з представниками цих професій та з’ясуй, в чому зміст їхньої праці, чим вони їм подобаються. Познайомся з характером і умовами їх праці, поцікався, де вони отримували цю професію і які реальні можливості працевлаштування за ними. Спробуй, випробувати себе в цих професіях, хоча би в змодельованих професійних ситуаціях.
Крок 6
Склади перелік вимог, які висувають визначені тобою професії до людини, до її психофізіологічних і фізичних якостей та запиши. Визнач, наскільки всі записані тобою вимоги важливі – можливо, є менш важливі вимоги, які, за великим рахунком, можна і не враховувати.
Крок 7
Вивчи самого себе якомога глибше, тобто визнач свої задатки, здібності, темперамент, риси характеру, вольові якості, трудові навички (за результатами вивчення шкільних предметів та занять у гуртках, секціях тощо); визнач свій фізичний розвиток і стан здоров’я.
Крок 8
Дізнайся в центрах зайнятості про професії та спеціальності, які потрібні на ринку праці сьогодні та реальне працевлаштування за спеціальностями, які ти визначив для себе, та визнач бажаний рівень професійної підготовки за ними.
Крок 9
Оціни свою відповідність вимогам кожної з професій, які ти визначив і проаналізував: чи розвинені в тебе професійні якості, чи відповідають твої здібності, психологічні особливості, стан здоров’я вимогам професій, які ти хотів би обрати. Визнач, яка професія із всього списку найбільше тобі підходить за всіма пунктами вимог.
Крок 10
Визнач, які труднощі, перешкоди, помилки можуть виникнути при досягненні твоєї професії.
Крок 11
Визнач основні практичні кроки до успіху: у якому навчальному закладі ти можеш отримати професійну освіту, як розвивати у собі професійно важливі якості, як можна отримати практичний досвід роботи за “своєю” спеціальністю (займатись у відповідних гуртках, секціях, МАН тощо), як підвищити свою професійну майстерність та конкурентоспроможність на ринку праці.
Крок 12
Перед тим, як прийняти остаточне рішення, не забудь порадитися також із батьками, рідними, друзями, вчителями, психологом, профконсультантом та іншими дорослими, які добре знають тебе.
ПОМИЛКИ ПРИ ВИБОРІ ПРОФЕСІЇ
1. Вибір професії «за компанію»
Дуже часто в школі, ще до переходу в 11-й клас, є діти, які точно визначились із майбутньою професією. Хтось обрав її свідомо сам, а комусь порадили, наприклад, батьки. І дуже часто цей хтось може виявитись другом чи першим коханням, з яким ну дуже не хочеться розривати стосунки і бачитись менше після закінчення школи. Таким чином професія, спеціальність та університет, а згодом і робота обирається просто «за компанію», що призводить до плачевних наслідків.
Рішення: будь-яка дружба або кохання не стане слабшим через навчання у різних університетах на різних спеціальностях. Звичайно, за умов, що це вірний друг та справжнє кохання.
2. Вибір престижної професії
Ще одна помилка, якої дуже часто припускаються абітурієнти – обирати те саме, що й всі або іншими словами «престижну» професію. Зараз ми розгрібаємо наслідки «престижності» економістів та юристів, адже такими чудовими, а головне потрібними корочками можуть похвалитися всі – від офіціантів до таксистів, від косметологів до фітнес-тренерів. Що престижно зараз? Хлопці обирають IT, дівчата – шоу-бізнес чи філологію. Але чи потрібні країні стількі айтішників через 5 років. Це велике запитання.
Рішення: не дивитись на те, що популярне саме зараз, а намагатись проаналізувати актуальність професії, як мінімум через 5-10 років, та обрати те, що до вподоби, а не віддавати данину моді.
3. Ототожнення навчального предмету з професією
Любиш писати твори – природжений журналіст. Обожнюєш математику – тобі точно дорога до економічного університету. Твій улюблений предмет інформатика? Так, росте айтішник в родині. Ні, ні і ще раз ні. Ототожнення навчального предмету з професією ще одна з розповсюджених помилок при виборі професії. Навчальний предмет, який викладається у школі абсолютно не є відображенням професії, тим паче не відповідають дійсності і стереотипи, які існують у суспільстві. Журналіст не лише пише статті, економіст не лише вирішує певні математичні задачі, а айтішник не лише виконує той базовий набір завдань, що дають у школі.
Рішення: навіть, якщо вам подобається певний предмет, то спробуйте подивитись ширше. Що саме вам подобається у цьому предметі? В яких професіях можна ще використовувати ці навички? А що ще роблять представники цих професій? Чи подобаються вам їх інші обов’язки?
4. Ототожнення професії з певною людиною, яка подобається
Захоплюєтесь братом, який в 30 років вже має успішний бізнес? Чи може ваш батько дуже гарний лікар, до якого їдуть зі всієї України? А може ваша мама чудовий піарник, що має велику кількість задоволених клієнтів? І подивившись на їх приклад чи приклад Білла Гейтса, Марка Цукерберга чи Тоні Роббінса, ви вирішили слідувати їх прикладу і таким чином обрати професію? Це також помилка. Ви не знаєте, що саме їм подобається в їх роботі, які є складнощі у них, як вони досягли своїх висот. А тому якщо вам подобаються певні особистості, то не обов’язково мати таку ж роботу, як і вони.
Рішення: якщо та людина, з якої ви хочете брати приклад, вам знайома, то поспілкуйтесь з нею. Порозпитуйте її більше про роботу, обов’язки, що саме подобається чи ні. Якщо це відома особистість, то ви обов’язково знайдете книгу цієї людини, блог чи статтю на профільному сайті, де вона також розповідає більше про своє професійне життя.
5. Невміння розібратись в собі, своїх схильностях, здібностях та мотивах
Ви ніби і читали різноманітні книги, статті, блоги, і свідомо підходили до вибору професії, а все рівно у вас немає чіткої картинки щодо свого майбутнього, ви ще вагаєтесь, та не можете обрати якийсь один варіант свого професійного шляху.
Рішення: зверніться за допомогою до батьків. З ними завжди можна поговорити про своє майбутнє та отримати пораду. Також можете попросити їх записати вас до психолога чи пройти профорієнтаційний онлайн-тест. Це можна зробити навіть онлайн. Наприклад, така послуга є на профорієнтаційній онлайн-платформі ChoiZY.